Neden Dis Beyazlatma

Neden Dis Beyazlatma

Neden Dis Beyazlatma

Her birey güzel dişlere sahip olmak ister. Özellikle dişlerinin üzerinde lekeler ve renklenme bulunan insanlar güzel bir gülümsemeye kavuşmak amacı ile dis beyazlatma işlemi yapılmasını isterler. Dişin sadece rengini değiştirmek iyi bir gülümseme için yeterli ise bunu sağlamak dis beyazlatma jelleri ile mümkündür.

Ancak çoğu zaman sorun sadece dişlerin renginde olmaz. Dişlerin sıralanışları, büyüklükleri ve diş üzerinde bulunan eski dolgu veya mevcut çürükler güzel bir gülümsemeye engel olabilir. Klinikte yapılacak muayene sonrasında sadece diş rengi problemi tespit edildi ise hastaya dis beyazlatma işlemi önerilir. Kişi bu durumda kısa bir süre içerisinde daha beyaz dişlere sahip olabilir. Bazen de dişlerden bir veya birkaçında kırık, çürük, dolgu gibi problem tespit edilir. Diğer dişler sağlamdır. Sağlam dişler için beyazlatma uygulanır. Beyazlatma işlemi bittikten sonra işlem yapılan dişlerin rengi beyazlatma uygulanmış diş rengine göre ayarlanır.

Diş dolgularında da lazer ile dolgu olarak bilinen ışınlı dolgu maddeleri gibi dis beyazlatmada da kullanılan ışık kaynağı yaygın olarak lazer olarak bilinir. Ancak beyazlatma işlemi için çok düşük enerjili lazerler kullanılabilir. Dişte nekroz riski oluşturması nedeni ile pek kullanılmayan bir yöntemdir. Hızlı bir dis beyazlatma isteniyorsa lazerle dis beyazlatma olarak bilinen yöntem tercih edilir. Dişler üzerine sürülen beyazlatma jeli ışık etkisi sayesinde daha çok tesir eder. Bu sayede daha etkili bir beyazlatma sağlanır. Kısa süre içerisinde dis beyazlatma elde edilmek isteniyorsa ışık kaynağı kullanılarak beyazlatma gerekir.

Maliyet olarak ev tipi dis beyazlatmaya oranla daha yüksek maliyeti olan ofis beyazlatma toplumda genellikle lazer beyazlatmak olarak bilinir. Çünkü diş üzerine sürülen beyazlatma kimyasal ışık kaynağı ile aktif edilir Bu ışık kaynağı günümüzde ağırlıklı olarak özel dalga boyundaki halojen ışıklar ile sağlanır. Lazer enerjisi ile aynı etkiyi gösteren 700 900 nanometre dalga oyundaki ışıklar artık dis beyazlatmada standart olmuşlardır.