Diş Beyazlatma Nedir

Diş Beyazlatma Nedir

Diş Beyazlatma Nedir

Diş beyazlatma, sararmış ya da renkleri koyulmuş, kirlenmiş dişler için diş renginin açılması ve daha beyaz olması için yapılan bir diş hekimliği hizmetidir. Evde de yapılabilir, fakat diş hekimi gözetiminde dişlerinizdeki tartarın temizlenip, varsa diğer diş sağlığı problemleriniz de gözden geçirilerek ve lazer yardımıyla beyazlatma yapılması, istediğiniz sonuçları daha hızlı, zahmetsiz ve garantili olarak elde etmenizi sağlar.

Evde Diş Beyazlatmak

Bu işlem için diş hekiminiz önce ağızdan ölçü alır. Daha sonra bu ölçüye laboratuvarda model hazırlanır. ​ Hazırlanan model üzerinde beyazlatma ilacının uygulanacağı alanlar blok out malzemesi ile doldurulur. Modelin üzerine beyazlatma işleminde kullanılacak şeffaf plak hazırlanır. Diş beyazlatıcının haznesi bu şekilde hazırlanmış olur.

Diş hekimi diş beyazlatma plağının ağızdaki uyumunu kontrol eder. Gereken düzeltmeleri yapar. Diş hekiminiz dişinizin rengi ve mineral özelliğine göre ilacı sizin hangi sıklıkla ve ne kadar süreyle kullanmanız gerektiği konusunda bilgi verir. İlaç uygulama süresi boyunca dişlerinizde ortaya çıkabilecek hassasiyet, diş eti problemleri veya bazı dişlerin fazla bazı dişlerin daha az beyazlaması gibi durumlarda yapılması gerekenleri ancak konusunda bilgili ve deneyimli bir diş hekimi tespit eder ve uygular.

Bazı insanların düşündüğü gibi sadece bir diş beyazlatma ilacını plak içerisine koyarak ağızda tatbik etmek estetik diş beyazlatma işlemi için yeterli değildir. Estetik amaçla uygulanan diş beyazlatma istenilen sonuca ulaşabilmesi için profesyonel olarak uygulanmalı ve takip edilmelidir.

Bazı hastalar için mide bulantısı veya zaman yokluğu gibi nedenler ile evde diş beyazlatma uygulanamaz. Bu durumda ofis beyazlatma işleminin seans sayısı arttırılarak aynı sonuç elde edilebilir. Klinik tecrübelerime dayanarak sadece evde yapılan diş beyazlatmanın çoğu zaman yeterli olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ofis beyazlatma sonrasında, evde uygulanan diş beyazlatıcının uygulanmasının hemen hemen herkes için daha iyi sonuçlar sağladığı kanaatindeyim.

Klinikte Diş Beyazlatmak

Renk sorunu yaşayan hastalar için can kurtarıcı bir yöntem olan dis beyazlatma bilinçli ellerde uygulandığında hastaları son derece mutlu eden sonuçlar alınmaktadır. Klinikte kullanılan ofis tipi beyazlatıcılar yüksek konsantrasyonlu şırıngalarda bulunur. Önce diş ve diş etinin birleştiği bölgede koruyucu tabaka oluşturulur. Dişler açıkta kalacak şekilde koruyucu işlem uygulanır. Koruyucu tabaka ışık tatbik edilerek sertleştirilir. Bu işlem son derece önemlidir. İyi yapılamayan izolasyon sonucunda diş ve diş etlerinde hassasiyet ve hatta ağrı oluşabilir. Diş eti ile diş beyazlatıcı kimyasal temas ettiğinde dişeti beyaz renk alır. Bu geçici bir durumdur. Böyle bir durumda hekim önerisi dahilinde bol su ile yıkanır. Hastanın diş beyazlatma seansı süresince dişlerin kapatmayacağı önceden söylenmelidir.

Birçok insan her iki yöntemin birlikte uygulanmasının doğru olduğunu zaten bilir. Ancak ev ile ofis tipinin birlikte kullanımı pahalıdır. Hastalar daha ucuz olan ev tipi plaklara yönlendirilir.

Diş rengi düzelen kişinin sosyal yaşantısı olumlu yönde değişir. Yukarıda da değindiğim gibi ideal diş beyazlatma yöntemi bana göre ev ile ofis tipinin birlikte uygulanmasıdır. Bazı durumlarda sadece ofis beyazlatma yapılması durumunda kalınabilir. Özellikle zaman sorunu olan hastalar ve ağzına plak takamayacak durumda olanlar için klinikte diş beyazlatma işlemi uygulanır.