Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş beyazlatma işlemine başlamadan önce diş taşlarının ağızdan uzaklaştırılması gerekir. Varsa diş eti hastalığı tedavi edilmelidir. Diş eti kanaması olan hastalar için diş beyazlatma işlemi uygun olmayacaktır. Ağzında kırık diş ve eski dolgu olan hastalar için bu sorunların öncelikle giderilmesi tavsiye edilir. Çünkü kırık dişlerde veya diş ile dolgunun birleşme noktasında sorun bulunan dişlerde beyazlatma sırasında sızlama problemi yaşanır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için öncelikle çürük, kırık veya varsa eski dolgulu dişlerinin tedavileri yapılmalıdır. Dişlerin üzerinde çatlak bulunması beyazlatma sırasında sızlamaya neden olabilir. Diş hekiminiz yapacağı ağız içi muayene sonrasında gerekli gördüğü takdirde size beyazlatma öncesi flor uygulaması önerebilir.

Diş beyazlatmada bariyer kullanımı

Hastanın dudaklarına ve yanaklarına beyazlatma ilacının bulaşmasını engellemek için ekartör adı verilen ağız açıcı yerleştirilir. Diş beyazlatmada kullanılan kimyasal malzemenin diş etine zarar vermemesi için diş etinin üzerini kapatan renkli bariyer uygulanır. Bu sayede beyazlatma jel ile diş eti ile temas etmez. ​Özellikle dişler ile diş etinin birleştiği bölgelerde dikkatli bir şekilde bariyer uygulandığı takdirde sızlama en aza iner. Diş eti üzerini kapatan bariyer krem kıvamında Iğdır​.buna Işın uygulandığında sert duruma geçer. Bariyer ‘deki sertleşmenin tamamlanıp tamamlanmadığını hekim bariyerin üzerine dokunularak kontrol edebilir.

Evde uygulanan diş beyazlatma işleminde de ağızdan alınan ölçüye göre yapılan şeffaf beyazlatma plakları diş etinin korunmasına yardım eder. Dişlerin alçı modeli üzerinde beyazlatma ilacı gelecek bölgeler blok-out malzemesi ile kaplanır. Diş beyazlatma plağı daha sonra diş modelinin üzerine basılır. Bu sayede evde beyazlatma işlemi için kullanılacak jelin diş etlerine gelmesi engellenir. Beyazlatma jellerinin yutulması tavsiye edilmez. Ancak taşan kısımlardan bir miktar ağız veya boğaz içerisine gitse bile zarar vermez.

Diş Beyazlatma Jeli

Beyazlatma jeli içerisinde hidrojen peroksit, karbamit peroksit gibi kimyasal maddeler bulunan diş beyazlatma jeli daha sonra diş yüzeyi ile temas edecek şekilde sürülür. Etkili bir beyazlatma işlemi için beyazlatma jeli dişin üzerinde 15 dakika ile yarım saat arası bekletilir. bu sürenin ne kadar olacağı diş hekiminin tecrübesi ile belirlenir. Beyazlatıcı jel dişler üzerinde yeteri kadar bekletilip ışın uygulandıktan sonra jel dişler üzerinden dikkatli bir şekilde temizlenir. Genellikle cerrahi aspiratör yardımı ile kuvvetli bir vakum kullanılır. Ağız içerisine bulaşması da engellenmiş olur. Daha sonra ağız su ile çalkalanır ve diş ile diş etinin birleşim yerinde bulunan koruyucu bariyer kaldırılır.

Daha beyaz dişlere sahip olmanın en iyi ve en ucuz yolu “dişleri sürekli beyazlatmak değil dişlere iyi bakım yaparak kirlenmelerini önlemektir”.